4. Bitcoin Halving Gerçekleşti: Neler Oldu? Fiyat Nasıl Tepki Verdi?

Bitcoin (BTC), kripto para biriminin dördüncü halving etkinliğinin ardından gündemde. Lider kripto para birimi, 63.700 dolar civarında sabit kaldı. Halving, Bitcoin ekosistemine güç veren madencilerin ekonomisini etkiledi. İşt dördüncü Bitcoin halving etkinliğine dair bilmeniz gerekenler ve yaşananlar…

Dördüncü Bitcoin halving etkinliği, gece gerçekleşti

Çok beklenen Bitcoin halving etkinliği nihayet 19 Nisan Cuma gününü 20 Nisan Cumartesi’ye bağlayan gece tamamlandı. Böylece yeni BTC’lerin yaratılma oranında programlı bir azalma sağlandı. Dört yılda bir gerçekleşen halving olayı madencilik ödüllerini yarıya indiriyor. Değişim, Türkiye saati ile yaklaşık 03:00’te yürürlüğe girdi. 840.000 blok yüksekliğinde, mempool.space ve Blockchain.com gibi analitik platformlarından alınan verilerle doğrulandı. Bitcoin fiyatı halving’in ardından nispeten istikrarlı kaldı ve 64.000 dolar seviyesinin yakınında gezindi.

Mali uzmanlar zıt sonuçlar öngördü. Bitcoin savunucusu Senatör Cynthia Lummis gibi bazıları halvingi yükseliş katalizörü olarak gördü. Sınırlı arz, spot Bitcoin ETF’lerinden gelen artan taleple birleştiğinde teorik olarak fiyatın yükselmesine neden olabilir. Ancak  Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere JPMorgan gibi devler şüpheci olmaya devam ederek piyasanın halvingi zaten fiyatladığını öne sürdü.

Bitcoin fiyatında son durum nedir?

Halving sonrası dönemde Bitcoin fiyatında göreceli istikrar görüldü ve 64.000 dolar civarında seyretti. Bu pek iç açıcı görünmese de, daha geniş bağlamı dikkate almak çok önemli. Bitcoin, bu yıl spot ETF’lerin başlatılmasıyla desteklenen %65’lik olağanüstü bir artış yaşadı. Halving şüphesiz Bitcoin madencileri için önemli bir engel teşkil ediyor. Günlük gelirleri yarı yarıya azalıyor ve potansiyel olarak milyarlarca dolarlık yıllık zarara neden oluyor. Şimdi blok ödülü 6.25  BTC’den 3.125 BTC’ye düştü. Ancak Bitcoin fiyatı yükseliş eğilimine devam ederse bu etki hafifletilebilir.

Uzmanlara göre, kısa vadede, gelir kaybını telafi etmek isteyen madencilerden satış baskısı gelme potansiyeli var. Ancak tarihsel olarak Bitcoin fiyatları halving olayından yaklaşık 18-20 ay sonra zirveye ulaştı. Bu, Eylül-Ekim 2024’te potansiyel bir fiyat artışına işaret ediyor ve uzun vadeli yatırımcıları bu düşüşü satın almaya teşvik ediyor. Halving önemli bir olay olsa da Bitcoin’in geleceğini etkileyen tek faktör bu değil. FED’in faiz oranı kararları ve jeopolitik gerilimler gibi makroekonomik faktörler de önemli bir rol oynayabiliyor.

İşlem ücretleri yükseldi

Bu sırada halving bloğuna (840.000 blok) rekor düzeyde 37,6 BTC ücreti (2,4 milyon dolardan fazla) geldi ve ücretler halving’den sonraki saatte normalden çok daha yüksek kaldı. Bu bloğun kazanan madencilik havuzu, mevcut fiyatla yaklaşık 200.000 dolar değerindeki blok başına 3.125 BTC’lik yeni düşürülmüş oranla Bitcoin ödüllerine hak kazanan ViaBTC oldu. Halving bloğunun kendisi bir ilgi noktası haline geldi. Madenciler arasındaki rekabet yoğunlaştı ve bazılarının blok içine mesaj veya resim yerleştirmek için “Ordinals” ve “Runes” kullanmayı amaçlaması dikkat çekti.  

Dördüncü Bitcoin halving’i, kripto para birimi için bir dönüm noktasına işaret ediyor. Anlık mali etkisi belirsizliğini korusa da, şüphesiz Bitcoin’in geleceği hakkında tartışmalara yol açtı. Önümüzdeki aylar, halvingin daha fazla büyüme için bir katalizör olarak mı yoksa daha büyük bir düzeltmede geçici bir kesinti olarak mı hareket edeceğinin belirlenmesinde kritik öneme sahip olacak. Kesin olan bir şey var: Bitcoin ekosistemi gelişmeye devam ediyor. Hem tutkulu savunucuları hem de dikkatli gözlemcileri kendine çekiyor.

To stay up-to-date with the breaking news, follow us on Twitter, Facebook, and Instagram. Join our Telegram and YouTube channel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir