Kutsal topraklardaki Türk hacılar kaybolmasın diye hat kuruldu

AA

Diyanet İşleri Başkanlığı, kurduğu “Danışma Hattı” ile Türk hacı adaylarının kutsal topraklarda kaybolmalarının önüne geçti.

Dünyanın dört bir yanından kutsal topraklara gelen Müslümanlar, gerekli şartları yerine getirmenin ardından hacı oldu.

Arafat ve Müzdelife’de Kurban Bayramı arifesinde vakfe görevlerini yapan ve daha sonra Cemerat’a geçerek “Akabe cemresi”ne 7 taş atan Müslümanlar, daha sonra Kabe’de ziyaret tavafı ve sa’yı gerçekleştirdi.

Hizmetlerin sorunsuz yerine getirilmesi için görevlendirmeler yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye’den ilk kafilenin 9 Mayıs’ta geldiği 2024 yılı hac organizasyonunda, sağlıktan konaklamaya, yemekten ulaşıma kadar hizmetlerin sorunsuz yerine getirilmesi için çeşitli görevlendirmeler yaptı.

“Danışma Hattı” kuruldu

Edinilen bilgiye göre, bu birimlerin arasında kutsal topraklarda kurulan “Danışma Hattı” da yer alıyor.

Hat, 7 gün 24 saat esasıyla görev yapıyor

Kutsal topraklara gelen vatandaşların yaş ortalamasının 60 olduğu 2024 hac organizasyonunda Türk vatandaşlarının kaybolmaları, otellerini bulamamaları gibi sorunların çözümü için kurulan hat, 7 gün 24 saat esasıyla görev yapıyor.

İrtibat numaraları paylaşıldı

Hacıların Türkiye’den hareket ettikleri andan itibaren kendilerine verilen kartlarda söz konusu hatla ilgili bilgiler yer alıyor. Olası bir kaybolma durumunda irtibat numaraları paylaşılıyor.

Ekipler kaybolanları buluyor

Kaybolma durumlarında yapılan aramaların ardından hatta bağlı çalışan ekipler hemen hacı adaylarının bulunduğu mevkilere giderek onları otellerine getiriyor.

Hacı adayları genellikle otellerini karıştırıyor

Kaybolma olaylarının genellikle hacı adaylarının otellerini karıştırmaları nedeniyle yaşandığını ifade eden Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri, Türk hacılara yönelik gerçekleştirilen uygulama sayesinde büyük bir sıkıntının yaşanmadığını kaydetti.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir