Erdoğan karşıtı Wilders, hükümeti kurmaya yakın

Hollanda’da yaklaşık altı ay önce yapılan genel seçimden beri hâlâ hükümet kurulamazken; seçimi beklenmedik şekilde kazanan aşırı sağcı siyasetçi Geert Wilders, muhtemel sağcı hükümet ortaklarıyla anlaşmaya çok yakın olduğunu açıkladı.

Göçmen politikaları ve hükümetin mali durumu konusunda bölünmüş olan partilerin Hollanda tarihinin en sağcı hükümetini kurma konusundaki gergin görüşmeleri aylardır sürüyor.

İslam karşıtı olan ve göçü tamamen durdurma vaadinde bulunan Wilders’ın Özgürlük Partisi (PVV), 22 Kasım 2023’teki seçimde parlamentodaki 150 sandalyeden 35’ini kazanarak birinci sırayı almıştı.

Wilders, sağcı partilerin hükümetin mali durumu konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledikleri 16 saatlik görüşmenin ardından dün gece yarısından kısa bir süre sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bunun başarısız olacağını düşünmüyorum” dedi. Wilders, tarafların bu sabah tekrar bir araya gelerek anlaşmaya son şeklini vermeye çalışacaklarını ve gece yarısından önce anlaşmaya yanıt vermelerinin beklendiğini belirtti.

Dünkü yoğun görüşmelerin ardından diğer parti liderleri de anlaşmaya yakın olduklarını söylerken, NSC’nin lideri Pieter Omtzigt kimin başbakan olacağının hâlâ belirsiz olduğunu belirtti.

Wilders’in Mart ayında başbakanlıktan vazgeçtiğini açıklamasının ardından bugün başbakanlık için yeni bir adayın açıklanması bekleniyor.

Sık sık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan mesajlar paylaşan Wilders, Türkiye’deki son seçim sonrası yaptığı açıklamada da, “Bay bay Erdoğan. Türkiye sekülerlik ve özgürlük istiyor” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir