Akdeniz’de 11 Cesede Ulaşıldı

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF), Kuzey Afrika ülkesi ve Avrupa ülkelerinin göç politikalarını eleştirdiği için Libya kıyıları Akdeniz’de 11 kişinin cesedini bulunduğunu ve onlarca insanı kurtardığını bildirdi.

MSF, Cuma günü yaptığı açıklamada, Geo Barents kurtarma gemisinin, Alman sivil toplum kuruluşu Sea-Watch tarafından uyarılmasının ardından dokuz saatten fazla süren bir arama operasyonunun ardından cesetleri kurtarmayı başardığını söyledi.

Geo Barents, Haziran 2021’den bu yana Akdeniz’deki mültecilere yönelik deniz kurtarma operasyonları ve insani yardım görevleri için MSF tarafından kiralanan altıncı gemidir.

MSF’nin aktardığına göre, Geo Barents şu anda Genova limanına doğru seyrediyor ve içindeki toplam 165 kişiyle 650 deniz milini aşkın mesafeyi güvenli bir şekilde geçmek zorunda.

MSF, X sitesindeki bir gönderide şunları söyledi: “Bu trajedinin ardındaki nedeni belirleyemediğimiz için, insanların güvenliğe ulaşmak için umutsuz bir çabayla tehlikeli rotaları kullanmaya devam edeceğini ve Avrupa’nın onlar için güvenli ve yasal yollar bulması gerektiğini biliyoruz. Bu felaket sona ermeli!”

Sea-Watch, cesetlerin daha önce bilinmeyen bir gemi

MSF, “AB tarafından finanse edilen sözde Libya sahil güvenliği, cesetlerin kurtarılması yönündeki çağrımızı görmezden geldi” dedi.

NE OLMUŞTU?

Afrika’dan Avrupa’ya gitmeye çalışan binlerce insan, savaştan, yoksulluktan ve zulümden kaçmak için Akdeniz boyunca tehlikeli bir yolculuğa çıkarken, Libya’yı çıkış noktası olarak kullanıyor; Avrupa’daki en yakın varış noktası İtalya’nın Lampedusa adası.

Göç akışını durdurmak isteyen İtalya, Libya ve komşusu Tunus’un insanların denize açılmasını engellemek gerektiğini söyledi.

Ayrıca, insanları Avrupa’ya gitmeye teşvik ettiklerini ileri sürerek kurtarma gemilerinin faaliyetlerini de kısıtladı ancak bu suçlama hayır kurumları tarafından reddedildi.

Kurtarma gemilerine ilişkin politikasını vurgulayan İtalya, Cuma günü yaptığı açıklamada, MSF kurtarma gemisini, Akdeniz operasyonunda teknelerden kurtardığı 165 kişiyi kuzeydeki Cenova limanına götürmeye zorladığını söyledi.

Liman, bulundukları yerden 650 deniz milinden (1.200 km) fazla uzaktaydı ve yakınlardaki Sicilya’daki daha uygun limanlardan çok daha uzaktaydı, bu da kurtarılanlara yapılacak yardımı önemli ölçüde geciktiriyordu.

Orta Akdeniz’deki rota, dünyadaki en tehlikeli göçmen geçişidir; Birleşmiş Milletler, 2014’ten bu yana bölgede 20.000’den fazla ölüm ve kayıp olduğunu kaydetmiştir.

Uluslararası Göç Örgütü’ne göre 2023 yılında rotayı kullanmaya çalışırken 3.000’den fazla mülteci ve göçmen kayboldu.

İtalya İçişleri Bakanlığı’na göre, ülkeye gelenlerin sayısı, geçen yılın aynı döneminde 53.300’e yakınken, 2024’te yılın başından bu yana 21.800’ün altına düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir